Sr. No. Class Name of Student Event Details Achievements
1 TE Sakshi Singh  IIT Gandhinagar-Amalthea 2017 Winner
2 TE Pritesh Mewada  IIT Gandhinagar-Amalthea 2017 Winner
3 TE Aquib Shaikh  IIT Gandhinagar-Amalthea 2017 Winner
4 TE Prathemesh Mundye  IIT Gandhinagar-Amalthea 2017 Winner
5 BE Abhishek Dhanavade  IIT Roorkee-Cognizance 2017 2nd Runner up
6 BE Anup Shelar  IIT Roorkee-Cognizance 2017 2nd Runner up
7 BE Nishant Rao  IIT Roorkee-Cognizance 2017 2nd Runner up
8 BE Abhishek Dhanavade  IIT Roorkee-Cognizance 2017 2nd Runner up
9 BE Anup Shelar  IIT Roorkee-Cognizance 2017 2nd Runner up
10 BE Nishant Rao  IIT Roorkee-Cognizance 2017 2nd Runner up
11 BE Soham Malik  IIT Roorkee-Cognizance 2017 2nd Runner up
12 BE Abhishek Dhanavade IIT – Bombay-Aakar 2017 Winner
13 BE Anup Shelar IIT – Bombay-Aakar 2017 Winner
14 BE Nishant Rao IIT – Bombay-Aakar 2017 Winner
15 BE Soham Malik IIT – Bombay-Aakar 2017 Winner
16 BE Saurabh Yele IIT – Bombay-Aakar 2017 Winner
17 BE Dhaivat Parmar IIT -Kanpur- Techkriti 2017 Winner
18 BE Vitthal Hadpad, IIT -Kanpur- Techkriti 2017 Winner
19 BE Himalay Gajjar IIT -Kanpur- Techkriti 2017 Winner
20 BE Snedden Monterio IIT -Kanpur- Techkriti 2017 Winner
21 BE Pratik Naik IIT -Kanpur- Techkriti 2017 Winner
22 BE Lokesh Kukadiya IIT -Kanpur- Techkriti 2017 1st Runner up
23 BE Dhaval Panchal IIT -Kanpur- Techkriti 2017 1st Runner up
24 BE Karan Chauhan IIT -Kanpur- Techkriti 2017 1st Runner up
25 BE Vaibhav Kareliya IIT -Kanpur- Techkriti 2017 1st Runner up
26 BE Yash Thakkar IIT -Kanpur- Techkriti 2017 1st Runner up
27 BE Priyanka Bhosale IIT -Kanpur- Techkriti 2017 2nd Runner up
28 BE Netra Mhatre IIT -Kanpur- Techkriti 2017 2nd Runner up
29 BE Ashwini Choudhry IIT -Kanpur- Techkriti 2017 2nd Runner up
30 BE Ashwini Mohite IIT -Kanpur- Techkriti 2017 2nd Runner up
31 TE Vijay Jamariya IIT -Kanpur- Techkriti 2016 2nd Runner up
32 TE Dhaval Panchal IIT -Kanpur- Techkriti 2016 2nd Runner up
33 TE Karan Chauhan IIT -Kanpur- Techkriti 2016 2nd Runner up
34 TE Vaibhav Kareliya IIT -Kanpur- Techkriti 2016 2nd Runner up
35 TE Yash Thakkar IIT -Kanpur- Techkriti 2016 2nd Runner up
36 TE Vijay Jamariya  IIT Gandhinagar-Amalthea 2016 Winner
37 TE Dhaval Panchal  IIT Gandhinagar-Amalthea 2016 Winner
38 TE Abhishek Dhanavade  IIT Gandhinagar-Amalthea 2016 Winner
39 TE Hitesh Nanda  IIT Gandhinagar-Amalthea 2016 Winner
40 TE Sakshi Singh  IIT Gandhinagar-Amalthea 2016 1st Runner up
41 TE Pritesh Mewada  IIT Gandhinagar-Amalthea 2016 1st Runner up
42 TE Darshan Patel  IIT Gandhinagar-Amalthea 2016 1st Runner up
43 TE Karan Patel  IIT Gandhinagar-Amalthea 2016 1st Runner up
44 BE Virat Joshi IIT Indore – Flexus 2017 2nd Runner up
45 BE Karan Chauhan IIT Indore – Flexus 2017 2nd Runner up
46 BE Lokesh Kukadiya IIT Indore – Flexus 2017 2nd Runner up
47 BE Vijay Jamariya Universal College of Engineering, Mumbai – ICSCET 2018 Paper Published
48 BE Dhaval Panchal Universal College of Engineering, Mumbai – ICSCET 2018 Paper Published
49 BE Kanan Agarwal Universal College of Engineering, Mumbai – ICSCET 2018 Paper Published
50 BE Sriraj Tatekar Universal College of Engineering, Mumbai – ICSCET 2018 Paper Published
51 BE Ashutosh Sharma Universal College of Engineering, Mumbai – ICSCET 2018 Paper Published
52 BE Nirav Makwana Universal College of Engineering, Mumbai – ICSCET 2018 Paper Published
53 BE Lokesh Kukadiya Universal College of Engineering, Mumbai – ICSCET 2018 Paper Published
54 BE Yash Thakkar Universal College of Engineering, Mumbai – ICSCET 2018 Paper Published
55 BE Jayesh Vaviya Universal College of Engineering, Mumbai – ICSCET 2018 Paper Published
56 BE Harish Shirke Universal College of Engineering, Mumbai – ICSCET 2018 Paper Published

 

Placement Record

AY 2015-2016 2016-2017
Total no of final year students 68 83
No.of students placed in companies or government sector 11 5
No of students admitted to higher studies with valid qualifying score(GATE or equivalent state or national level tests, GRE,GMAT, etc) 8 7